سایت‌موزه پیاده‌راه امام(ره) متوقف شود

سایت‌موزه پیاده‌راه امام(ره) متوقف شود

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان گفت: سایت‌موزه پیاده‌راه امام خمینی(ره) شهر همدان به دلیل محدودیت‌های مالی و جلوگیری از معطل شدن پروژه‌های مدیریت شهری باید با در نظر گرفتن پروژه موزه مرکزی تپه هگمتانه، متوقف شود.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، سید مسعود عسگریان در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با توجه به کشف آثار تاریخی در میدان مرکزی شهر، بیش از یک سال از جانمایی سایت‌موزه طراحی شده توسط دانشگاه بوعلی سینا در مرکز میدان امام خمینی(ره) شهر می‌گذرد که این امر موجب ایجاد وقفه و تأخیر در تکمیل عملکرد اجرایی پروژه شهری پیاده‌راه‌سازی امام خمینی(ره) شده است.

عسگریان افزود: در نهایت با انتقال اشیای مکشوفه به مکانی دیگر، اداره کل راه‌وشهرسازی و میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان متعهد شدند نسبت به احداث موزه اقدام شود؛ اما تاکنون در این زمینه اقدام خاصی صورت نپذیرفته است.

وی با بیان اینکه همچنان تعیین‌تکلیف و زمان‌بندی این پروژه در پیاده‌راه امام(ره) مشخص نیست، ادامه داد: در حال حاضر پیاده‌راه امام خمینی(ره) به عنوان یکی از مراکز اصلی گردشگری شهر که جزو آثار فاخر و واجد ارزش میراث فرهنگی به شمار می‌رود، به صورت نامناسب، نابسامان و مخروبه رها شده و موجب نگرانی و نارضایتی صاحب نظران و شهروندان شده است.

عسگریان همچنین با تأکید بر اینکه باید این نقطه حساس شهر از منظر زیباسازی و بازسازی تعیین‌تکلیف شود، افزود: شایسته است به جای احداث ‌سایت‌موزه در این محل، آبنمایی مناسب همراه با تأمین فضای سبز و محوطه‌سازی ایجاد کنیم تا به محیطی مفرح و شاداب با طراوتی خاص در تمامی فصول سال برای گردشگران و شهروندان تبدیل شود.

وی با اشاره به اجرایی نشدن پروژه سایت‌موزه پیاده‌راه، گفت: پیش از آنکه شاهد دوباره‌کاری و اتلاف زمان و هزینه در اجرای پروژه‌های شهری نباشیم؛ می‌بایست مانع احداث این پروژه شویم، زیرا در این صورت می‌توان با پیش‌بینی پروژه‌های دیگر سایر نیازهای شهروندان را تأمین و اجرایی کرد.

عسگریان همچنین در ادامه خواستار چرایی اجرایی نشدن موزه ۸ هزار مربعی هگمتانه واقع در بلوار علویان شد و افزود: این موزه به عنوان موزه مرکزی شهر در سال ۱۳۹۱ مصوب شد که به گفته مسئولان امر، باید تمامی اشیای مکشوفه از تپه هگمتانه و سایر مکان‌های حفاری شده در آن مکان، گردآوری می‌شد.ش

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورا با تأکید بر اینکه طراحی سایت‌موزه در پیاده‌راه امام(ره) پیوست فرهنگی و اقتصادی ندارد، گفت: انتظار می‌رفت دانشگاه بوعلی سینا به عنوان مشاور طرح سایت‌موزه ۸۰۰ مترمربعی پیاده‌راه امام(ره) علاوه بر در نظر گرفتن اسناد طرح‌های بالادستی، به موزه ۸ هزار مترمربعی تپه هگمتانه آن‌هم با فاصله‌ای نه چندان دور از یکدیگر، توجه داشته باشد.

عسگریان معتقد است: با توجه به محدودیت‌های منابع مالی ادارات کل راه‌وشهرسازی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، احداث دو موزه با این میزان مساحت و با فاصله کوتاه، ضروری به نظر نمی‌رسد و می‌بایست دستگاه‌های ذیربط در مدیریت صحیح هزینه‌کرد عمرانی از موازی‌کاری‌ها جلوگیری کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *